Методична скарбничка


Навчання  грамоти.  1 клас
Book titled 'Формувальне оцінювання навчальних досягнень учнів 3-4 класів НУШ'Read this book made on StoryJumper
Урок №1
Тема: Звук [п], [п’] , позначення його буквою П, п .  Утворення нових слів за променевою таблицею.
Мета:Вчити дітей правильно вимовляти звук [п],[п’] та виділяти його з різних позицій, будувати звукові моделі, читати склади, слова і речення з новою буквою;
розвивати мовлення, мислення, увагу, пам’ять, уміння читати слова плавно;
виховувати почуття любові до рідного краю.
Обладнання: предметні малюнки,пластилін, дощечки,
стеки.
Тип: комбінований урок
         Хід уроку
І. Організаційний момент
- Нумо, діти, підведіться!
 Всі приємно посміхніться,
 Продзвенів уже дзвінок,
 Починаємо урок!
ІІ. Підготовка до ознайомлення з новою буквою
1.     Виділення звука [п] зі скоромовки:
Наш Прокіп зварив окріп,
До окропу вкинув кропу.
Буде юшка для Прокопа.
2.Спостереження за артикуляцією звука [п].
- Вимовте звук[п]. Чи  є перешкода при вимові ? ( Перешкода  на шляху струменя видихуваного повітря створюється губами, повітря розриває цю перешкоду, голосу зовсім немає , тільки шум.)
3. Віднесення звука[п] до приголосних , що вимовляються без голосу.
- Який цей звук за звучанням?
4. Встановлення місця звука [п]в словах: сапа, пилка, сніг,лопата, сапати, копати, рубати, липка.
Спостереження за вживанням звука [п’] в словах:півень, півник, пішов, спідниця,  поспіли.
5.Самостійний добір учнями слів зі звуком [п], [п’].
Учитель спрямовує учнів на добір різних частин мови ( без уживання терміна), додаючи навідні граматичні питання - який? Що робить? Як?
6.Звуковий аналіз слів парта, пилка, перо за малюнками і схемами в Букварі.
7. Чистомовки.
Па –па –па - рисова крупа
Пи –пи –пи - яблука купи.
8. Повторення вірша з «Гавиної абетки» про літеру П
На Паркані сидить киця,
Не потрібна їй водиця.
Вушка лапкою помиє.
Ґава митись так не вміє.


-         Які слова з літерою П ми промовили?(паркан, потрібна, помиє).
-         Де в цих словах стоїть літера П?
9.Слухання казки «Розповідь старого пеньочка».
-Уважно послухайте, а потім скажете, що виготовили на фабриці з дошок?
10.Фронтальна бесіда.
-Що виготовили на фабриці з дерева?( парти)
-Скільки парт виготовили?(п’ять)
-Як звали дівчинку?(Павлинка)
- Назвіть слова в яких є буква П?(пеньочок, птахи, прийшли, побігла…)
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1.Учитель показує велику і малу літери П, п, називає їх.
2. Зіставлення цих літер за формою і розміром, аналіз графічної будови
( Складається з двох вертикальних паличок, сполучених угорі горизонтальною; схожа на ворота, на перекладину.)Місце букви П в розрізній азбуці.
3.Читання променевої таблиці з буквою П на дошці.
4.Читання складової таблиці в Букварі.
5. Читання в Букварі слів поданих у складовій формі: сапа, липа, пилка, липка.
6.Впізнання-читання слів  з пропущеними літерами: кріп, окріп, Прокіп, пояснення їх значень. Учні роблять висновок, що в кожному із цих слів пропущено букву Р.
Робота за варіантами:
1в) Складіть речення з цими словами.
2в) Складіть звукову модель слова окріп
7.Робота з анаграмою ПИЛКА-ЛИПКА.
Учні друкують слово з розрізної азбуки ПИЛКА. А потім за вказаним у Букварі порядком(цифрами) нижче, або поряд з цих самих літер викладають інше слово ЛИПКА.
  Робиться висновок, що слово ПИЛИП читається однаково в прямому і зворотному порядку.
8.Фізпауза
ВІТЕР ДУЄ НАМ В ЛИЦЕ,
ЗАХИТАЛОСЬ ДЕРЕВЦЕ.
ВІТЕРЕЦЬ ВСЕ ТИХШЕ,ТИХШЕ.
ДЕРЕВЦЕ ВСЕ ВИЩЕ, ВИЩЕ.
ІV.Закріплення вивченого матеріалу.
1.Читання слів у колонках:
- колективно,
- прочитайте слово, яке починається літерою п,
- відшукайте слова з однаковим першим складам,
- прочитайте слова, що відрізняються однією літерою,
-знайдіть трискладові слова,  двоскладові слова,з ненаголошеним першим складом.
2.Робота над мікротекстом «На Івана Купала».
-розповідь вчителя про звичай святкувати Івана Купала,
-розгляд ілюстрації: Що роблять хлопці? Що роблять дівчати?
- читання вчителем(звертається особлива увага на інтонацію останнього речення),
- Підготовка до виразного читання:
 )самостійне напівголосне читання
Завдання:відшукайте слова-дії  предметів(палили, скакали, пускали…)
)колективне читання вголос,
Перевірка 1 варіанта
-Читання «ланцюжком».
3.Фізпауза.
1,2- дерева,
3,4- в лісі звірі,
5,6-пада лист
7,8- це сунички підвели червоні личка.
4.Робота з пластиліном.
- аналіз прислів’я
Праця людину годує, а лінь марнує.
-ліплення літери П у вигляді собачки за допомогою детальної інструкції.
V.Підсумок уроку.
1. Виставка робіт з пластиліну.
2.Підсумкова бесіда:
-Яку нову букву вивчили?
-Які слова з нею запам’ятали?




Навчання грамоти.1 клас
Урок №2
Тема: Закріплення букви П. Опрацювання тексту «Сливи».
Мета: закріпити вміння читати склади і слова з літерою П, вчити дітей працювати  над текстом;
розвивати мовлення, мислення, увагу, пам’ять уміння працювати самотійно;
виховувати у дітей бажання допомагати один одному, бути щедрим.
Обладнання: предметні малюнки
Тип: комбінований урок
        Хід уроку.
І.Організаційний момент
- Стали, дітки, всі рівненько,
Посміхнулися гарненько…
Настрій на урок взяли
Й працювати почали.
ІІ .Актуалізація опорних знань.
1.Проговорення скоромовки:
Наш Прокіп зварив окріп,
До окропу вкинув кропу.
Буде юшка для Прокопа.
Проговорення весело, смішно, сумно,  як лисичка, як ведмедик, повільно, швидше, швидко ,найшвидше.
2.Повторення вірша про літеру П.
3.Аналітико-синтетичні вправи:
- утворення складів типу «злиття»із поданих учителем звуків: [п]+[а]-па, [п’]+[і]- пі,
[п]+[о]- по;
- утворення аналогічних складів із виставлених на дошці букв ;
- зіставлення на слух (за звучанням) та за написанням слів сапа і лапа, липа.
Що спільного в усіх цих словах?
Що відмінне? ( Потрібно, щоб діти помітили, крім різних перших складів, і те, що в слові сапа наголос на другому складі, а в словах липа і лапа- на першому. Для цього можна запропонувати учням побудувати складові моделі поданих слів, які відрізняються тільки наголосом);
-гра «Додай склад».
Учитель називає перший склад, школярі додають склад, утво-
рюючи слово: пли (та), спаси(бі), спи(на), пар(та), пласти(лін).
4. Повний звуковий аналіз слова павук
-Відгадайте загадку:
Ось дивись – цей хитрунець
Сплів химерний ятірець.
Ятірець легкий, як пух,
Не для рибок, а для мух.
Один з учнів під керівництвом вчителя робить звуковий аналіз слова. З’ясовується значення слова
ятірець, добирають синоніми до слова дивись.
ІІІ. Робота над новим матеріалом.
1.Читання слів у колонках:
- колективно;
- знайдіть однакове злиття з буквою П у словах першого стовпчика (пі);
- які злиття крім пі, ще є в слові поспіла? (пос , ла )
- яке злиття з буквою П  є однаковим в усіх словах другої колонки?(па)
- відшукайте це злиття в слові третьої колонки (Павлик);
- яке інше злиття, крім  па  є в слові Павлик? (пав, лик);
- Прочитайте це слово по складах (Пав-лик);
- яким злиттям відрізняються друге і третє слово першого стовпчика?(по);
- яка спільна частина в усіх словах другого стовпчика? (сипав);
- прочитайте імена дітей, що в них спільного? (Велика буква П)
2. Робота з текстом «Сливи»
а) розгляд малюнка, бесіда за його змістом:
- Де знаходяться діти?(в саду)
- Що поспіло на деревах?(сливи)
- Скільки слив у хлопчика?(повна миска)
- Кого пригостив хлопчик сливами?
(дівчинку)
- Чи можна назвати його щедрим і добрим хлопчик?(так)
3. Формування навичок читання:
 - читання вчителем,
- читання сильними учнями,
- підготовка до виразного читання:
1 етап
) читають самостійно,знайти імена дітей,
) працюють з вчителем, читають слова  першого речення  з попереднім виділенням у них злиття голосного з приголосним.
Перевірка 1 варіанта
Що спільне в іменах дітей?(велика  буква)
2 етап
) Скласти графічну модель  другого речення.
2в) Читання 2, 3, 4, 5 речень
Перевірка1 і 2 варіантів.
3 етап
) Прочитати всі речення  в яких 5 слів.
) Читання 6 речення.
Перевірка 1 і 2 варіантів,
-виразне читання «ланцюжком»
4 .Фізпауза
Станьте рівно, поверніться
І до сонечка всміхніться.
А тепер нехай малята
Пострибають ,як зайчата.
Руки вгору підніміть,
Вдих і видих всі зробіть.
ІV. Закріплення вивченого матеріалу
1.Гра «Землі-небо»(розвиваємо уміння орієнтуватися в тексті).
2. Гра «Сонце, вітер, гроза» (розвиваємо уміння читати виразно).
3.Гра «Буксирчик» (розвиваємо швидкість читання)
4. Читання «Блискавка».
Читаємо дуже швидко, а потім переказуємо прочитане.
5. Читання в парах .
Один учень читає, інший слухає, аналізує якість читання товариша, допущені помилки.
6. Самостійне читання.
-Підготуйтеся до вибіркового читання.
7.Вибіркове читання.
Знайдіть в тексті  і прочитайте :
-слово- найдовше, найкоротше, двоскладове, трискладове;
-питальне речення;
-пестливі слова (Павлик, Полінка).
8. Гра « Впіймай звук»
Один учень читає речення, а всі  слідкують за ним і сплескують в долоні, якщо в слові буде звук [п].
9.Гра «Знайдіть помилку»
Вчитель читає текст, припускаючись
помилок та неточностей. Діти уважно стежать та виправляють помилки
10.Гра «Знайди й продовж»
Вчитель читає початок речення. Діти знаходять його в тексті і читають до кінця.
11.Читання речень, поданих рукописним шрифтом:
Сливи сині. А калина?(червона)
Читання речень відповідними інтонаціями.
V.Підсумок уроку.
1. Фронтальна бесіда
- Про кого ми читали текст? (про Павлика і Полінку)
- Який був хлопчик? (добрий, щедрий)
-Чим би ви поділилися з другом?
2.Гра «Ехо»
Вчитель називає слова, учні  лише перший склад:
півник-пі, поле-по, пір’їна-пі, Павлик-па,пиріг-пи, перерва-пе.



Навчання грамоти. 1 клас
Урок № 3.
Тема: Звуки [р],[р’],позначення їх буквою Р, р.
Мета: ознайомити з артикуляцією нової букви, вчити читати склади, слова з буквою р;
розвивати мовлення, мислення, увагу, пам’ять уміння правильно і швидко промовляти скоромовку;
виховувати почуття любові до тварин.
Обладнання : предметні малюнки,
пластилін, дощечки, стеки.
Тип: комбінований урок
             Хід уроку
І .Організаційний момент.
-         Дзвоник всім нам дав наказ-
До роботи швидше в клас!
Попрацюємо старанно,
Щоб урок пройшов немарно!
ІІ. Підготовка учнів до ознайомлення з новою буквою Р р
1.Виділення звуків [р], [р’] зі слів скоромовки:
Не турбуйте курку!
Клює курка крупку.
Крупка дрібненька.
Курка рябенька.
-Впізнання твердого звука [ р] і  
м’якого  [р’] у словах скоромовки.
2. Артикуляція звука [р], віднесення його до приголосних, що вимовляються з голосом.
3.Поперемінне вимовляння звуків [р],[р’] окремо та в складах : ра - ря, ру - рю, ри - рі, ро - рьо.
4. Виділення звуків [р], [р’] з інших слів, сприйнятими учнями за допомогою предметних малюнків:
річка,просо, корова, Марійка,рис, буряк.
5.Самостійний добір учнями слів із звуками [р], [р’].
Учитель звертає увагу  на те, що слід добирати не тільки слова, про які можна запитати хто? Що?, а й такі, як рости, рівний, красивий, гіркий, рясний   тощо.
6. Звуковий аналіз слів редиска, равлик  з опорою на предметні малюнки та звукові моделі в Букварі.
7.Повторення  вірша з «Гавиної абетки» про літеру Р
Повзе Равлик по травинці
Хатку він несе на спинці,
Його Ґава не чіпає,
Тільки скоса поглядає
8.Слухання казки.(додаток№1)
- Послухайте казочку «Розповідь равлика Розпізнайка» , а потім скажете, куди прямував равлик?
9. Бесіда за казкою.
- Куди прямував равлик?
- Як його звали?
-На що схожий равлик, що лізе по стовбуру молодого деревця?( на літеру Р)
ІІ. Ознайомлення з буквою Р.
1.Учитель показує велику і малу літери Р р , називає їх.
2.Зіставлення цих букв за формою і розміром, аналіз графічної будови. Місце букви Р  в касі розрізної азбуки. Повторення всіх вивчених  букв.
3. Вправи з читання
Робота зі складовими таблицями в Букварі.
Читання слів за завданням Барвінка: сорока, ворона; корова, молоко.
-Придивіться до цих слів і скажіть, що є спільного в перших двох словах (склад ро). А в другій парі слів(склад  ко)? А якщо подумати про значення цих слів? Що означають перші два слова? (Назви пташок) А що є спільного між словами молоко і корова? ( Молоко дає нам корова.)
4.Гра «Назви малят тварин»
Учитель показує малюнки тварин,
Школярі називають спочатку тварину, а потім маля.
У лисиці - …(лисенятко) ,
у ведмедя –… (ведмежатко),
у зайця –… ( зайченя),
у вовка – …(вовченя).
4. Виконання логічної вправи « Хто у кого?».
 Розглянувши уважно малюнки в Букварі, учні роблять висновок про співвіднесення назв тварин(корова, курка, свиня) з назвами їхніх малят, зображених на малюнках - теля, курча, порося.
5. Фізпауза.
Трава низенька-низенька,
Дерева високі-високі.
Вітер дерева колише, гойдає,
Птахи летять-відлітають,
А учні тихенько за парти сідають.
ІІІ .Закріплення вивченого матеріалу.
1.Читання слів  у колонках.
Спочатку  діти читають слова послідовно, а потім вибірково, за різними завданнями вчителя:
-Прочитайте слова з буквою Р на початку ( в середині, в кінці) слів. Учні вказують на те, що серед слів немає  таких, де буква Р стоїть в кінці.
-Придумайте самі таке слово, викладіть  його з розрізної азбуки (сир, косар).
--Прочитайте слова з одного складу, з двох.
-Чи є в нашому класі діти з іменами на літеру Р?
Учні читають слово скоромовка, пояснюють його значення
-Яка буква дозволила нам прочитати це слово?
Читання скоромовки хором, по рядах, по партах, окремими учнями, весело, сумно, голосно, тихо. Заучування напам’ять.
Марина варила,
А Лариса солила.
2.Гра-змагання на швидке і чітке промовляння або читання скоромовки.
3.Робота з пластиліном:
- аналіз прислів’я:
Риба шукає де глибше, а людина де ліпше.
-Ліплення літери Р у вигляді туриста з рюкзаком за допомогою детальної інструкції (додаток №2).
ІV. Підсумок уроку.
1.Виставка робіт.
2.Гра «Будуємо будинок»
- Уявіть собі, що ми будуємо будинок. Стіни і дах уже є. Починаємо домальовувати
частини будинку, в яких є звуки [р],[р’].(Двері, рами,труба,ручка, веранда, перила…) Біля будинку посадимо дерева й квіти, у яких є звуки [р],[р’]. (Береза, горобина, груша, ромашка, троянда, чорнобривці).
3.Гра «Додай літеру»
«..ибка», «..ак», «ко..ова», «со..ока», «..ись», «ку..ка»,
«..ічка», «бо..ода»,
«ма..ка».
4.Підсумкова бесіда
-Яку літеру ми сьогодні вивчили?
-До яких звуків належить звук [р]?
-Які слова з літерою Р запам’ятали?





Навчання грамоти. 1 клас
Урок № 4
Тема: Закріплення звуків [р],[р’].Інтонаційне читання.
Мета: вчити інтонаційному читанню речень, закріпити уміння читати слова з буквою Р, розширювати кругозір школярів,
 розвивати мовлення, мислення, увагу, пам’ять, уміння читати виразно, правильно, свідомо, швидко,
виховувати повагу до праці людей.
Обладнання: предметні малюнки
Тип: комбінований урок
              Хід уроку
І. Організаційний момент.
- Продзвенів дзвінок –
Починаємо урок.
Будемо  добре працювати ,
Щоб почути у кінці ,
Що у нашім 1 класі
Діти – справжні молодці!
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1.Повторення скоромовки
Марина варила
А Лариса солила.
2.Словотворча вправа.
Від іменників  у однині учні утворюють іменники у множині.
Спостереження за зміною звука
[р] на [р’].
Буквар- букварі, календар- …,
кобзар-…, школяр-…,вівчар-…,
шахтар-….
3.Читання складових таблиць на дошці.
4.Викладання на дошці слів рука, рукав, відповіді на запитання, виконання завдань:
- Що є спільного і відмінного між словами рука і рукав?
- Який склад у цих ловах однаковий?
- Викладіть з розрізної азбуки слово коса. Додайте до нього одну букву,щоб вийшло інше слово.
( Учні утворюють слово косар)
-А що вийде, якщо ми  в кінці цього слова додамо букву і? (Вийде слово косарі.)
- Який останній звук у слові косар? А в слові косарі цей самий звук чи інший?(Ні, тут м’який звук [р’])
5. «Друкування» букв Р, р, складів, слів косар, косарі.
ІІІ. Робота над новим матеріалом.
1.Бесіда за ілюстрацією  до тексту «Косарі».
- На Україні з давніх-давен люди вирощували просо, яке давало їм
кашу і хліб. Про просо є навіть народні пісні - «А ми просо сіяли».
Раніше просо жали серпами, косили косами, а нині його збирають комбайнами: спочатку скошують, потім, коли воно підсохне - підбирають і молотять.
3.Звуковий аналіз слів просо, косарі за сюжетними малюнками  та схемами в Букварі.
4.Читання слів у колонках з орієнтацією на виділення злиття.
5.Читання тексту вчителем.
- Як ви розумієте останнє речення тексту?
- Траву і хлібні рослини найкраще косити вранці, коли на рослинах роса. Звідси й народне прислів’я –
Коси ,косо, поки роси! В російській мові це звучить так: Коси , коса, поки роса!
6. Підготовка до виразного читання.
Робота в варіантах.
1 етап
1в) Читати самостійно, відшукати слова-назви предметів.
2в) Читають з вчителем 1, 2 речення.
Перевірка 1 варіанта.
2 етап
1в) Скласти графічну модель 3 речення.
2в) Читають з вчителем 3, 4
речення і думають , про що читають.
Перевірка 1,2 варіантів.
3 етап
1в) Прочитати речення в яких 4 слова.
2в) Читають 5 речення,
Перевірка 1, 2 варіантів.
7. Виразне читання «ланцюжком».
8.Фізпауза.
- Нумо стали,руки в боки.
Пострибаємо , як сороки.
Як сороки-білобокі, стрибу- стрибу,
скоки- скоки.
А тепер, як жабенята,
Нумо будемо стрибати.
Ква, ква, ква, ква,
Щоб не боліла голова.
ІV.Закріплення вивченого матеріалу.
1.Гра  «Буксирчик». Читає  вчитель , або учні, які читають швидко. Всі останні слідкують і повторюють пошепки .Розвиваємо швидкість читання.
2.Гра «Небо-земля». Розвиваємо  уміння працювати з текстом.
3. Гра «Сонце, вітер, гроза». Розвиваємо виразність читання.
4. Гра «Знайди й продовж». Вчитель читає початок речення , а діти знаходять продовження і читають далі.
5.Вибіркове читання.
- Де працювали косарі?
- Що вони косили?
- Чим косарі збирали просо?
- Що було на просі?
- Яке народне прислів’я про косовицю ми прочитали?
6. Самостійне читання.
-Прочитайте і поміркуйте,  що б ви запитали про косовицю, жито, косарів?
7.Читання скоромовок.
Театральне читання: весело, смішно,сумно, грізно.
V.  Підсумок уроку.
1.Малюнковий кросворд.
Учитель прикріплює на дошці малюнки ( огірок , часник, буряк, бараболя, капуста, кукурудза) і таблицю з кросвордом. Учням потрібно розгадати загадки і надрукувати назви малюнків. У виділеному стовпчику прочитати слово, скласти з ним  речення.
1)Він довгенький, зелененький,
Соковитий і смачний,
Під листячком ховається,
З нами в жмурки грається. (Огірок)
2) Маленький, гіркенький.
Цибулин брат.(Часник)
3)Товстий Гнат, при землі не взнать.
Сам червоний , а чуб  зелений.(Буряк)
4)Під землею птиця кубло звила
і яєць нанесла.(Бараболя)
5) Сидит Марушка
Уся в кожушках.
Зайці прибігають
Кожушки знімають.(Капуста)
6) На городі молода
 Пишні коси розплела.
У зеленії хустинки
Золоті хова зернинки. (Кукурудза)
2.Фронтальна бесіда
- Як називається текст,  який ми прочитали?(Косарі)
-Що робили косарі? (косили просо).
-Як в полі вранці? (Красиво)



Навчання грамоти. 1 клас
Урок №5
Тема:Звуки [т], [т’], буква Т. Читання складів, слів, речень з нею. Словниково-логічні вправи на практичне розрізнення родових і видових назв.
Мета: вивчити   букву Т, закріплювати в учнів  розуміння того, що однією й тією ж буквою на письмі можуть позначатися твердий і м’який парні приголосні звуки;
розвивати мовлення, мислення. увагу, пам’ять, навички звукового аналізу слів з твердими і м’якими приголосними;
виховувати почуття дружби, взаємодопомоги.
Обладнання: предметні малюнки, пластилін, дощечки, стеки.
Тип: комбінований урок  
    Хід уроку
І.  Організаційний момент
- Ось дзвінок сигнал подав-
 До роботи час настав.
Ось і ми часу не гаймо,
А урок свій починаймо.
ІІ. Підготовчі вправи до ознайомлення  з новою буквою.
1.Виділення звуків [т], [т’] зі слів кіт, тигр, ластівка. Спостереження за артикуляцією твердого і м’якого звука.( Коли вимовляється твердий звук, кінчик язика притискується до коренів зубів, а коли м’який - язик піднімається, до твердого піднебіння, перешкода на шляху струменя повітря посилюється.)
2. Впізнання звуків [т],[т’] у заданих учителем словах (звуки стоять на початку, в середині, в кінці слова або їх немає у ньому зовсім): летів, теплий, ходить, дитина, садок, театр, тюлень.
3. Самостійний добір учнями слів з виучуваними звуками.
4. Робота над загадкою:
В зимовий студенний час
Люблять всі малята нас.
З гірки ми рушаєм в путь,
А на гірку нас везуть. (Санчата)
-Назвіть злиття із звуком [т] у слові санчата (та). Послухайте ще раз загадку і запам’ятайте слова із звуком [т’] ( люблять, путь, везуть)
5.Гра «Розрізни нас!» ([т]  чи [т’])
Тато – тигр, тигриця –мама
Тихо ходять чагарями.
Тигреня ричати вчиться-
Тигра всякий звір боїться.
               (О. Кононенко)
6.Чистомовки
Ти –ти –ти - висока рости.
То –то –то - тепленьке пальто.
Ті –ті –ті – вогонь у плиті.
Та –та –та - пташечка зліта.
Ту –ту –ту - хату замету.
Те –те –те - тополька росте.
7. Розгляд звукової схеми до малюнка ластівки . Аналізуємо слово повністю за звуковим складом, ділимо на склади, ставимо наголос. Аналізуємо звук [т’].                                                                     8. Повторення вірша з « Гавиної абетки» про літеру Т.

-Ґава торбу узяла,
На базар вона пішла.
Купить зерня і горіхи,
Ще й цукерочки для втіхи.
-Які слова з літерою Т ми почули? (торба, втіхи)
-Де в цих словах стоїть літера Т?
9.Слухання казки « Телефон Сороки Скрекотівни».
- Послухайте казочку і поміркуйте, чому вчителька Сова запросила Сороку Скрекотівну на урок грамоти?(додаток №1)
10. Бесіда за прослуханим:
-Який предмет з’явився в Сороки Скрекотівни?
- Чому вчителька Сова запросила Сороку Скрекотівну на урок?
-Які види транспорту починаються з букви Т?(тролейбус, трамвай, автобус, літак, таксі)
ІІІ.Робота над новим матеріалом
1.Ознайомлення з буквою т, Т, аналіз її будови, назва букви, її місце в касі розрізної азбуки.
2.Читання прямих і обернених складів на дошці.
3. Читання слів з розрізних складів: тато, літо, сито, лото.
- Який спільний склад у цих словах?Якими  складами ці слова відрізняються одне від одного? Чи однаковий наголос у слові лото з іншими словами?
4. Розвиток мовлення.
Учні ознайомлюються ще з одним омонімом –котики. З’ясовуються різні значення цих слів (котики на гілках верболозу і котики - маленькі тваринки, котенята).
-Чому бруньки на верболозах названо котиками? (Бо вони схожі на маленьких котиків, укриті блискучим, гладеньким і ніжним пушком, наче шерсткою у котенят.)
- Складіть речення з цими словами.
-Яке інше слово ми знаємо, що називає різні предмети? (Лисички)
5. Фізпауза.
Хто ж там, хто вже так стомився
І наліво похилився?
Треба дружно всім нам встати,
Фізкультпаузу почати.
Сонце спить, небо спить,
Навіть вітер не шумить.
Рано-рано сонце встало
І проміння всім послало.
6. Ігрові вправи. Складання різних слів із заданих букв.
-Закрийте Буквар і розгляньте букви, виставлені на дошці. Спробуйте скласти з них різні слова. (На набірному полотні виставлено букви: і, с, т, а, к, л, а, в. Учні складають з цих букв слова)
-А тепер відкрийте буквар на с.59 і подивіться, які слова з цих  самих літер складено тут. Яких слів ви не зуміли скласти, а які вже склали самостійно?.
Учні читають слово ЛАСТІВКА і ті слова, які складено з цих самих літер.
7.Робота над скоромовкою.
 Учні читають скоромовку про кота і коток спочатку колективно, в помірному темпі. Потім читання поступово пришвидшується і проводиться по рядах, самостійно напівголосно і після цього учні читають скоромовку вголос, змагаючись у швидкості й виразності.
ІV.Закріплення вивченого матеріалу.
1.Робота з пластиліном:
- аналіз прислів’я
ТРЕБА НАХИЛИТИСЯ, ЩОБ ІЗ КРИ-
НИЦІ ВОДИ НАПИТИСЯ.
-ліплення літери Т  в вигляді частини обличчя (додаток №2)
2.Виставка робіт.
3. Гра «Хто швидше складе слово»
  Клас ділиться на дві команди. Кожному учневі вчитель дає картку з вивченими буквами. Називає слово. Діти повинні швидко вишикуватись і підняти букви. Слова: літак, тісто, плита, листок.
4.Гра «Впізнай звук»
Учитель читає слова, а діти сплескують в долоні, коли чують звук [т] або [т’]:літо, друзі, вовк, тісто, молоко,…
V. Підсумок уроку.
1.Фронтальна бесіда:
-Яку літеру вивчили?
-Які слова з літерою Т запам’ятали.
-Пригадайте скоромовку  яку ми вчили.





Загадки





















НАША РІЧКА
 Сама собою річка ця тече,
Маленька річечка, вузенька, як долоня,
Ця річечка – Дніпра тихенька синя
доня,
Маленька донечка без імені іще.
Тече вона в городі в нас під кленом
І наша хата пахне їй борщем.
Цвіте над нею небо здоровенне
Солодкими хмаринами з дощем.
Ця річечка тече для клена і для мене,
Її й тоді я бачу, коли сплю,
Я річечку оцю в городі в нас під кленом,
Як тата й маму і як мед люблю.
                         (М. Вінграновський)

Звіт групи «Річенька»
Як глянеш на карту, Україна схожа на великого птаха, наприклад, на орла. Посередині цього орла – Дніпро, що тече до Чорного моря. Подивись на птаха згори – і на лівому крилі побачиш сині жилки, то річки: Десна, Ворскла, Самара, Конка. На правому крилі - Прип’ять, Тетерів, Ірпінь, Південний Буг, Дністер, Прут. І ще – річка Дунай, оспівана в народі. Назва цієї річки означає «просто велика вода».

Тече річка чудова,
І водичка аж блищить
Це – джерельце у діброві
Її повнить, веселить.
А водичка чиста-чиста
Швидко так біжить-біжить.
Ну, а хвилька, як намисто,
Дашу нашу веселить.
Бережіть джерельце,люди,
І воно напоїть вас,
Хай дзюрчить джерельце всюди,
Закликає воно нас.




















Організм людини складається на 2/3 із іводи




































                           









































·        Організм людини складається на 2/3 із води.
·        Дорослій людині необхідно споживати 2,5 л води на день (1 л рідини находить до організму людини з їжею; 1 л – рідина, яку ми випиваємо; 0,5 л організм виробляє самостійно в процесі згорання жирів)
·        Людина не може прожити без води більш ніж 8 діб.
·        За все життя людина споживає 50-60 т води.
·        Щоб вирости 1 кг овочів, зерна витрачають 2 т води.
·        Щоб добути 1 т вугілля, потрібно 5 т води.
·        Щоб виготовити 1 т сталі, потрібно 300 т
·         
·         
·         
·         
·         
·        води.






















І. Організація класу.
Учитель
-Сьогодні у нас незвичайний день. У цей  весняний ранок до нас завітали гості. Я бачу, у вас чудовий настрій. Посміхніться нашим гостям, щоб і в них був також гарний настрій.
Я посміхаюся сонечку:
-Здрастуй золоте!
Я посміхаюся квіточці,-
Хай вона цвіте.
Я посміхаюся дощику:
-Лийся мов з відра.
Я друзям посміхаюся,
Зичу їм добра!
ІІ. Презентація груп.
-         Зараз почнеться презентація роботи груп Журналістів, Соціологів, Літераторів, Художників.
Звіт Журналістів
1 учень:
Воду необхідно не тільки оберігати від забруднення,але й економити. Води на Землі багато, але більшу її частину становить солона вода морів та океанів. А людям потрібна прісна вода. Її на Землі мало. На кожні 100 л води припадає лише 2 л прісної. Та й цю воду спочатку необхідно добути. Адже значна її частина «законсервована» у вигляді льоду або схована глибоку під Землею. Отже,з кожних 100 л води людині дістається лише півтори склянки. Три чверті населення світу відчувають гостру нестачу чистої питної води. Хто повинен економити воду? Ми провели дослідження під час якого з’ясували, що вислів «Закрути міцніше кран, щоб не витік океан» стосується кожного. Якщо з крана покапує вода зі швидкістю 5 капель за хв, то за 1 годину це буде 300 капель. За добу – 7200 крапель. За рік – 2628000 крапель. Це буде 2 т 628 кг води! І, уявіть собі – це тільки з одного несправного крану!
2 учень
  На Україні одвічно шанують джерела. Чистота та бездоганні смакові якості джерельної води сприяли тому, що надавав їм символічного значення, вода вважалася живою, такою, що заживляла рани і повертала до життя, тобто особливо цілющою. Такою вона згадується у народних оповіданнях. У нашому селі  теж є багато джерел.
   Село наше здавна славиться гарними криницями, адже жили в ньому люди, що вміли різними способами віднаходити криничні джерела. Робили це за допомогою двох вербових прутиків. Брали їх у правицю й обстежували ті місця, де мали копати криницю.
  Перед тим як викопати криницю, відбувалося ритуальне дійство.
  Коли місяць набирав сили, обрана жінка кидала в копанку волошку, а дідусь накривав її капелюхом.
  Чотири найкращі господині починали з чотирьох кутів копати, відкладаючи глину на «штири дороги», щоб пересікти хід до неї усім руйнівним силам.
  Біля криниці садили вербу або калину, а під вербою лагодили ослінчик.
  Готуючись до свята, ми дізнались від старших людей та з книг про те, як багато складно нашими народами легенд, приказок, прислів’їв про криницю. Ось послухайте  легенду.
                  Легенда «Криниця 
                  Журавель»
  Колись, у сиву давнину, мале хлоп’я загубилося в лісі. Воно заблукало і хотіло пити. Хлопчик натрапив у лісі на глибоку криницю. Він зовсім знесилився і не зміг дістати з неї води. Де не візьмись, у небі з’явивсь журавель. Він спустився до криниці, і нагнувши свою довгу шию, дістав з криниці води. Хлопчик напився і подякував журавлеві. У хлопчика поновилися сили, і він знайшов стежку додому. Після того випадку  люди в пам’яті про доброго птаха почали робити криниці, схожі на журавлів. І називають їх криницями-журавлями.
3 учень
  Як глянеш на карту, Україна схожа на великого птаха, наприклад, на орла. Посередині цього орла – Дніпро, що тече до Чорного моря. Подивись на птаха згори – і на лівому крилі побачиш сині жилки, то річки: Десна, Ворскла, Самара, Конка. На правому крилі - Прип’ять, Тетерів, Ірпінь, Південний Буг, Дністер, Прут.
 І ще - річка Дунай, оспівана в народі. Назва цієї річки означає «просто велика вода».
Звіт Соціологів і Літераторів
 Представлення комп’ютерної презентації
1 учень
  Із давніх-давен люди селилися біля річок. Брали з них воду, ловили рибу. І тепер річки служать людям. На великих річках побудовано електростанції, що дають електричний струм заводам, фабрикам, житловим будинкам. Річками перевозять пасажирів, різні вантажі.
  Біля річки завжди свіже повітря. Тому тут добре відпочивати.
  Давайте на хвилинку повернемось в літо і згадаємо, як ми відпочивали на річці.
  Посмалилися носи,
Загоріли плічка,
Ми щодня тепер усі
Ходимо до річки.
Тече річка крізь лісок,
Блискотить сріблисто,
А на березі пісок
Золотий та чистий.
І на цьому бережку
За одну хвилинку
Можна з вогкого піску
Збудувать будинки.
Насадить круг них сади,
Викопать озерце,
З річки в озеро води
Наносить відерцем.
Хвильки плещуть на пісок,
Сміх великий ллється,
А на березі лісок
Дивиться й сміється!

Сценка «Пригоди на річці»
-         Де б від спеки заховатись?
Може підемо купатись?
-         Що це з річкою?
Вона – непривітна і сумна!
-         Схоже, річка від безводдя
Стала зовсім заболотна й мілка…
Тільки жаби хороводять,
Де рогіз і осока.
-         А там, де у спеку купались,
Вода була, як шовк, м’яка,
Нині ж – догосподарювались,
Що від річки все тіка.
-         Дивись,мертва рибка,
А вода бензином пахне.
Ой біда, біда, біда –
Гине наша річечка!
 Річка
Ой мене рятуйте, діти!
Витягайте із мене сміття, Що кидають у мене всюди
І не дають мені життя.
Помирати рибка стала,
Так забруднена вода,
Вже купатись перестала
В каламутні дітвора.
Задихаюсь від бензину,
Масла, бруду, хоч умри,
Як почнуть свої машини
Мити в річці шофери.
Я прошу вас, діти любі!
Порятуйте ви мене!
Проявіть знання, кмітливість,
Розум, вміння і добро!

Діти (разом)
Ой ти, річко синьоока,
Ти була колись глибока,
І сумуєм ми з тобою
Під плакучою вербою…

-         Діти, ми не згледілись, як приплили до річки. А кожна річка починається із..

Біг струмочок невеликий
Запитав Струмочка я:
-         Звідки, друже?
-         Від кринички, то матусенька моя.
-         А куди біжиш?
-         До річки.
Я йому кажу:
-         Не треба,
Там обійдуться без тебе!
А струмочок засміявся:
-         Я цього не сподівався,
Ще не знаєш ти простого:
Обійдуться без одного,
Але всі струмки й потічки –
Ми вже сила!
Ми вже річка!
Сказав струмок, і вже побіг
Він між дерев у полі.
Он, бачиш – потічок потічок дзвенить
І грає на роздолі.
Струмку сказала річка:
-         Ти вузький, а я широка,
Ти мілкий, а я глибока.
Про одне лиш забула ріка,
Що й сама починалась з струмка.
2 учень
  Без води життя гине - в’яне квітка,страждає звір, змовкає. Все живе на землі потребує води. Кожна її краплина є дорогоцінним даром природи. Вода напуває землю, а земля годує людину.
  На землі багато річок, і всі вони різні. Немає такої, щоб точнісінько повторювала якусь іншу. У кожної своє ім’я, своя вдача. Течуть вони повз села, міста, гордо несучи води у далечінь. У кожної річки своя дорога, і не можна змінити їх місцями, повернути назад. Це безглузда думка може подобатись лише жорстокій і свавільній людині, яка б хотіла все у природі підкорити своїм примхам. Але земля і вода живуть за власними законами, на які люди повинні зважати. І велика річка,, і маленька річечка наче промовляють до людини: «Люби нас такими, як ми є, і не твори над нами зло».
-         А яка річка, на вашу думку, гідна більшої любові – велика чи маленька?
-         Навіть найменша річечка, така, як наша, Інгулець, яка щедро віддає нам свою воду, варта нашої уваги і прихильності.
Звіт Художників
Виставка малюнків  
ІІІ.Підсумок уроку
1.Бліц – турнір
·        Найпоширеніша речовина на землі? (Вода)
·        У чому головна цінність води? (Без води не можуть жити люди, тварини, без їжі людина живе 9 діб, а без води 2.)
·        Хто плаває у воді? (Водоплавні птахи)
·        Без очей, а сльози льє. (Вода)
·        Який місяць замітає снігом? (Січень)
·        Гігантські хвилі. (Цунамі)
·        Найбільший океан. (Тихий)
·        Брижі на воді, які піднімаються вітром. (Хвилі)
·        Льодова гора, що плаває. (Айсберг)
·        Що роблять для того, щоб вода була чистою? (Будують очисні споруди, не забруднюють річки побутовим сміттям.)
·        Які ви знаєте штучні водойми? ( Канали, водосховища)
·         Море водосховища, ставки, річки, джерела – це… (водойми).
·        Кущ із довгими блискучими гілками, вузькими листками, росте у вологих місцях. (Верболіз)
·        Водоплавний птах, цінний своїм м’ясом і пір’ям, самець качки. (Качур)
·        До якого роду належить слово «вода»? (Жіночий рід)
·        Ставрида, скумбрія, камбала – це річкова риба чи морська? (Морська)
·        Яке море більше – Чорне чи Азовське? (Чорне)
·        Найбільша глибина Азовського моря. (14 м)
·        Одна з найбільших за розміром водойм на Землі. (Океан)
·        Куди течуть річки? (До моря)
·        Чи є виняток з цього правила? (Так, є річка в Африці, що бере початок із морської затоки.)
·        Місце, де починається річка, називається.. (витік)
·        Місце де впадає річка, називається…(гирло).
·        Заглибина, якою тече річка, називається…(русло).
·        А як назівають маленькі річки, які впадають в головну річку?( Притоки)
·        Зниження, якими течуть річки?(Долина)
·        Якого жука найчастіше бачимо на річці? (Жук-плавунець)
·        Які тварини ростуть протягом усього життя? (Тільки риби)
·        Чи п’є жаба воду? (Ні)
·        Як дізнатися, де лівий беріг річки, а де – правий? (Стати обличчям в сторону течії. Праворуч – правий берег, ліворуч – лівий.)
·        Листя і квіти яких рослин на воді, а коріння сягає дна річки? (Латаття жовте і білі лілії)
·        Як називали давні греки річку Дніпро? (Борисфен – «той, що тече з півночі».)
·        На території яких держав тече Дніпро? (Росія, Білорусія, Україна)
·        Місто на Дніпрі, пов’язане з козацтвом. (Запоріжжя, Хортиця)Які риби дають нам чорну ікру? (Осетрові риби)
·        Яка глибина Чорного моря? (2,5 км)

2.Загадки.
·        Срібна зірка, біла-біла,
На долоню теплу сіла.
А як сіла, той розтала,
Голуба водиця стала. (Сніжинка)
·        Влітку біжить, взимку спить.
Весна настала – знов побігла. (Річка)
·        То  чорна, то біла
По небу ходила.
Побив її вітер –
Сльози розпустила. (Хмара)
·        Біло – біло стало,
Все блищить, іскриться.
Гарне покривало –
Та весни боїться. (Сніг)
·        Півня ця калюжа
Здивувала дуже
Є у ній водиця,
Не дає напиться! (Лід)
·        Взимку вкрили все навкруг:
Ліс, дорогу, поле, луг,
А як сонце припече –
Ми струмочком потечем. (Сніжинки)
·        Росте воно додолу головою,
Росте воно холодною зимою.
А тільки сонечко засяє,
Воно заплаче й помирає. (Бурулька)
·        Впаде з неба – не розіб’ється,
Впаде у воду розпливеться. (Дощ)
·        Не дід, а сивий,
Не спить, а стелиться,
Вкриває землю й океан,
А звуть його… (туман).
·        Круглий, ніби горох,
З хмар торох та торох,
Пада, сонцю не рад,
Крига й дощика брат. (Град)
·        Він скрізь: у полі і в саду,
А в дім не попаде,
І я тоді лиш з дому йду,
Коли він вже не йде. (Дощ)
·        Не кінь, а біжить,
Не ліс, а шумить. (Річка
3.Розповідь вчителя
-         Воду глибоко шанували наші предки. Особливо магічну силу мала так звана «непочата» вода, набрана з криниці до схід сонця. У ній, настояній не зірницях, купали немовля, нею напували корів, щоб давали більше молока, вмивалися, щоб не боятися пристріту, лихого ока.
-           « Здрастуй , водо Ульяно, колодязю Авраме і джерело Борисе»,- так на імя звертилися до води наші бабусі, перш ніж попросити зцілити недугу, забрати лихо, принести удачу, кохання.
-         Микола Міщенко пише про воду так : « Якби мені довелося писати гімн всепланетному життю, неодмінно почав би його з величальної пісні на честь Води, і закінчив би щонайглибшою вдячністю цій живильній рідині».
-         -Чому таке поклоніння?                   - Вода- це життя! Саме з води вийшли всі живі істоти, тому й   ми- діти Води. Вона вгамовує нашу спрагу, дає життя ланам, зігріває будинки, стелиться перед кораблями.
-         Жива вода дає життя
Всьому живому в світі.
Якщо живе жива вода,
Тоді земля у квіті.
                        (Л.Забашта)
- Тож будьте бережливими до води!
Будьте ж мудрими , як Природа, багатими,як Земля, сильними і здоровими, як вода!
 






Комментариев нет:

Отправить комментарий